Üyelik Girişi
RESİM*FOTOĞRAF*SLAYT
Takvim
Hava Durumu
Attila Selcan
aselcan53@yahoo.com
TAVUK KOŞUSU
05/01/2015
TAVUK KOŞUSU
Anadolu'da birçok yörede yaşanılan binlerce âdet, gelenek, görenek vardır. Bunların ne kadarı yaşıyor, ne kadarı günümüze taşınmış bilemiyorum. Bizim köyümüzde de yapılan köy düğünlerinde belki de bayramlarda gelenekleşmiş bir tavuk koşusu var idi. Hatta bunlardan birisine, belki de ikisine ben de katılmıştım. Adından da anlaşılacağı üzere yarışın sonunda kazanana bir tavuk hediye ediliyordu. Ama itiraf edeyim katıldığım o yarışı kıl payı kazanmış olmama karşın, sonunda tavuk aldım mı almadım mı hatırlayamıyorum.
Aslında bu yarışı kazanmak şöyle dursun; çocukluğun sonunda delikanlılığın başında o ortamda bulunup da yarışa katılmamanın vereceği, tam karşılığı mı bilemiyorum "korkaklık" duygusunu yaşamamak isteği ve yarışın koşulduğu parkurun son derece zorlu olmasıydı, beni katılıp katılmamakta kararsız, tedirgin ve ürkek yapan. Sanıyorum şimdi bu satırları okuyan yaşıtım olan hemşehrilerim de aynı duyguları paylaşacaklardır. Nasıl tedirgin olmazsın ki? Yarış aslında belli bir mesafeyi koşarak yapılıyor...Ancak bu öyle stadyumlardaki gibi düz bir parkur değil. Önce , köy yüzeyinden yaklaşık 500-700 metre derinlikte bir dereye iniyorsunuz...Yarış oradan başlıyor...Önce bu oldukça dik bir yokuş olan mesafeyi koşuyorsunuz. Köye çıktıktan ve kısa bir mesafe düz koştuktan sonra tekrar, bu sefer köyümüzün yaslanmış olduğu tepenin üstündeki kayalara kadar koşuyorsunuz, tırmanıyorsunuz ve yarış orada bitiyor...Ve tabii siz de...Siz de diyorum...Çünkü, çocukluk deyin, gençlik deyin, o yarışa çok sevdiğim "küpecik peyniri" ile kahvaltı ettikten yaklaşık bir saat sonra katılmış ve o zor yarış sonunda tüm yediklerim ve tabii küpeci peyniri de ağzımdan burnumdan gelmişti. 
Daha sonralarda bu parkurun değiştiğine, "Uluyol" dan başlayıp, "Gölet" mevkiinde bitecek şekilde düzenlendiğini hatırlıyorum. 
Aslında koşarken geçilen yerlerin tam adlarını bilemediğim için burada zikretmedim. Bu paylaşımla ilgili olarak eksik ya da yanlış yazdığım şeyler olabilir. Okuyan arkadaşlarım düzeltirlerse sevinirim.
Ve artık bugünlerde yok olmaya yüz tutan, ve bu düğünlere özlem duyarak kentlerde kır düğünü olarak nefes almaya çalışan köy düğünlerine paralel olarak artık bu yarış gibi bazı gelenekler de anılardaki yerini almaya başlamış görünüyor.
Sağlıcakla kalın...
Atilla Selcan


2513 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GEZELİM GÖRELİM
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret199972
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.72949.7684
Euro11.320411.3657
Site Haritası